Katalyzátory
Katalyzátor je zařízení, které se používá pro katalytické čištění výfukových spalin motorových vozidel. Katalyzátor obsahuje chemickou látku (zpravidla ušlechtilý kov jako je například platina nebo rhodium), keramický nebo kovový nosný materiál a podle druhu konstrukce různá regulační zařízení k řízení čisticího procesu. Podle typu katalyzátoru dochází k oxidační přeměně kysličníku uhelnatého na kysličník uhličitý, uhlovodíků na kysličník uhličitý a vodu a k redukci kysličníku dusnatého na plynný kyslík a dusík. Současné katalyzátory snižují škodliviny ve spalinách téměř o 90 %. V automobilech se zážehovými motory se používají třícestné katalyzátory a pro vznětové motory se používají oxidační katalyzátory - podle druhu motoru až dva hlavní a čtyři předřazené primární katalyzátory.
Katalyzátory dělíme na:
Katalyzátory keramické
vyznačují se keramickou vložku. Jejich hlavní výhodou je nižší cena. Keramické katalyzátory jsou více náchylnější na mechanické poškození, dále jsou náchylnější i na poškození chemické a to třeba při špatném seřízení motoru. Tyto keramické katalyzátory se příliš nehodí pro automobily upravené na pohon LPG/CNG.
Katalyzátory kovové
jejich vložka je kovová. Tento typ katalyzátorů není tolik citlivý na poškození mechanické a nehrozí tak velké riziko poškození při špatném seřízení - chodu motoru. Tyto kovové katalyzátory jsou vhodné jak pro dieslové, tak pro benzínové spalovací motory. Dále jsou vhodné i pro motory poháněné alternativním pohonem LPG/CNG.